Apple A14 Çipsetini Mac Bilgisayarlarda Kullanacak

0
60

Bloomberg, Apple’ın önümüzdeki yıl en az bir ARM tabanlı Mac başlatmayı planladığını bildirdi.

Kaynaklarına göre Apple, Mac’ler için 2020 yılında iPhone’lara güç verecek A14 işlemciyi temel alacak üç özel ARM tabanlı yonga seti üzerinde çalışmaktadır. A14’e dayanmasına rağmen, bu yonga setlerinin Mac sürümleri çok daha güçlü olacak.

Ne kadar Güçlü?

Rapora göre, bu üç yonga setinden ilki sekiz yüksek performanslı çekirdeğe (kod adı: Firestorm) ve verimlilik için en az dört düşük güç çekirdeğine (kod adı: Icestorm) sahip olacak. Sonraki modellerde 12’den fazla çekirdek olacak.

Yonga setleri TSMC tarafından şirketin 5nm üretim sürecinde üretilecek. Mevcut A serisi yonga setlerine benzer şekilde tek bir kalıpta CPU ve GPU dahil olmak üzere eksiksiz bir yonga olarak bulunacak.

ARM tabanlı yonga setlerine sahip Mac’ler macOS işletim sistemini çalıştırmaya devam edecek. Apple tahminen mevcut x86 uygulamalarını ARM komut setine taşımak için bazı sistemler sunması beklenmektedir. Şirketin Catalyst özelliği şu anda geliştiricilerin iOS uygulamalarını macOS’a taşımalarına izin vermekle beraber, bu nedenle özelliğin tam tersini yapmak için güncellemesi mümkün olabilir.

ARM’nin getirdiği performans ve verimlilik çoğunlukla mobil bilgisayarlara fayda sağlayacağından, ilk ARM tabanlı bilgisayarların Macbook olması olası görülmektedir.

Bununla birlikte, standart olmayan Pro olmayan iMac’ler de bu çeşidin gelmesi biraz zaman alacaktır.

Kaynak