COVID-19 İle Bilgisayar Talepleri Artıyor

0
65

Araştırma firmalarına göre, korana virüs ve evden çalışma ihtiyacı PC’ler için hızla artan bir talep yaratıyor.

Canalys, talep artışını yeni dizüstü bilgisayarlar ve BT ekipmanlarıyla işgücünü yükselten işletmelere bağlanmaktadır. Aynı zamanda, ebeveynler yeni PC’ler için alışveriş yapıyorlar, böylelikle çocuklarının uzaktan eğitim platformlarına katılmalarını sağlamaktadır.

PC endüstrisi küresel COVID-19 pandemisinden kaynaklı olarak ilk çeyrekte bütün raflardaki bilgisayarların satılmasını sağladı diyebiliriz. Ayriyetten talebi artan diğer ürünler arasında web kameraları, monitörler, yazıcılar ve kulaklıklar bulunmaktadır.

Araştırma şirketi IDC, Avrupa’da da dizüstü bilgisayar satışlarında bir artış görmektedir. Bu, Batı Avrupa’daki birçok perakendeci ve distribütörün stoklarının tükenmesine yol açtığını raporda önemli bir şekilde not düşülmüştür.

Yine de, dizüstü bilgisayar satıcıları talepten yararlanmak için mücadele etmektedir. Pandemi, özellikle Çin’de üretimi bozarak tedarik zincirini bozmaktadır.

Sonuç olarak Canalys’e göre, ilk çeyrekte PC sevkiyatları %8 düşüşle sadece 53.7 milyona ulaştı. Apple, gönderilerinin %20 azalmasıyla en sert şekilde düşen firma oldu.