Everest Dağına 5G Geliyor

0
59

Everest Dağı’ndaki ana kampta China Mobile sayesinde 5G kapsama alanı olacak. Bununla birlikte, deniz seviyesinden 5.364 m yükseklikte bile (17.598 ft), bu Dünya üzerinde 5G bağlantısı alabileceğiniz en yüksek yer değil, 5800 m ile Intermediate Camp’tır.

China Mobile bu ay 20. doğum gününü kutladı, devlete ait tedarikçinin dağılmasından sonra 20 Nisan 2000’de bağımsız olarak kuruldu. Bu vesileyle Ana Kampın ana ağına bağlayan 177 km’lik iletim hattını elden geçirdi.

Bu hat şimdi üç 5G baz istasyonuna ve üç 4G baz istasyonuna güç vermektedir. Sekiz ton ağ ekipmanı çekildi ve bu da China Mobile’nın Intermediate Camp’ta iki 5G baz istasyonu inşa etmesine imkan verdi. 7/24 teknik destek sağlayan on iki kişilik bir ekip mevcuttur.

Yeni yüksek hızlı bağlantı, gündüz veya gece olsun kamplarda canlı video yayınlamak için kullanılabilir.

China Mobile daha da 5G baz istasyonunu yükseltecek ve iki baz istasyonu daha tamamlanması bekleniyor.

İşte Everest Dağı’ndaki hücre kapsamının kısa bir tarihi. Ana Kamp’tan ilk 3G bağlantısı, 2010 yılının EKim ayının sonlarında video görüşmelerine izin vererek kuruldu. Birkaç ay sonra 2011’de, Everest’ten bir tweet, Samsung Galaxy S2’den (Dünyanın en yüksek kutu açma videosunda da rol aldı) gönderildi. Bu arada, bu zirveden ilk tweet değil 2010 yılında uydu aracılığıyla gönderildi. 2013 yılında China Mobile, Ana Kamp’taki ilk 4G kulesini aktif hale getirdi ve HD olarak canlı bir video akışı gösterildi.